Bugun...HEDONİK UYUM

Brickman ve Campbell’in tanımına göre hedonik uyum, insanların hem iyi hem kötü olaylara uyum gösterme (adapte olma) eğilimini ve bu sayede bir süre sonra aynı mutluluk seviyelerine geri dönmelerini ifade eder.

facebook-paylas
Güncelleme: 22-02-2018 22:16:18 Tarih: 22-02-2018 22:10

HEDONİK UYUM

HEDONİK UYUM

 

İnsanlar yaşamlarındaki büyük olaylardan sonra yeni durumlarına duygusal olarak alışıyor ve kronik eşiklerine geri dönüyorlarmış. örneğin beklenmedik bir yerden sürpriz bir para alan kişi başlangıçta daha mutlu oluyor, ancak aradan bir yıl geçince tatmin düzeyi kendi eşiğinin yakınına dönüyor; bu duruma psikoloji literatüründe "hazza uyum" (hedonik adaptasyon) olarak ifade edilir. Yani hedonik adaptasyon kavramı insanların dış etkenlere gösterdiği alışma durumu şeklidir. "O arabayı almalıyım" dersiniz, alırsanız daha mutlu olacağınızı düşünürsünüz. "O kızla/erkekle birlikte olmalıyım" dersiniz, olursanız daha mutlu olacağınızı düşünürsünüz. "O telefonu almalıyım" dersiniz, alırsanız daha mutlu olacağınızı düşünürsünüz  ya da tam tersi de tamamen geçerlidir. "arabam yanarsa çok mutsuz olurum", "sevgilim beni terk ederse yıkılırım", "okulu bitiremezsem mahvolurum" vs. halbuki öyle değil. az çok stabil bir mutluluk seviyemiz vardır. Yaşamımızdaki olaylar elbette ki bu mutluluk seviyesini azaltır ya da artırır, ancak mutluluk seviyemizde oluşan bu fark, sandığımızdan çok daha kısa sürer. 
İnsan sakat kaldıktan, ya da boşandıktan, ya da piyangodan büyük ikramiye kazandıktan, ya da istediği o eve kavuştuktan bir süre sonra mutluluk seviyesi, kendi normlarına döner. İnsanın en büyük yanılgısı, yaşamda karşılaştığı olayların mutluluğu üzerinde oluşturacağı etkiyi doğru tahmin etmesi ancak bu etkinin süresini çok yanlış hesaplamasıdır. 

“Hedonik Adaptasyon”yaklaşımına göre ister loto çıksın ya da çok istediğimiz bir şeye sahip olalım, bunların getireceği pozitif etki kısa bir süre sonra yok olur ve biz eski mutluluk seviyemize geri döneriz. Bu olguyu anlamaya yönelik oldukça fazla sayıda çalışma yapılmıştır.
Barry Schwartz yaptığı araştırmalarda  piyangodan ikramiye kazanan insanların kazanmayanlardan daha mutlu olmadığını ve yakın zamanda felç olmuş insanların mutsuzluğunun aynı durumu bir yıl önce yaşamış kişilerden biraz fazla olduğu sonucunu bulmuştur.

Barry Schwartz’a göre hedonic adaptasyonun devreye girmesinin temel olarak iki nedeni vardır. Bunlardan biri insanların başlarına gelene bir müddet sonrasu alışmaya ve kabullenmeye başlamasıdır. İkinci neden ise piyango talihlisi olmanın insanın standartlarını değiştirmesi ve önceden zevk alınan şeylerin artık eskisi gibi zevk vermemesi durumunun ortaya çıkmasıdır. Felç kalanlarda ise kaza sonrası öncelikle büyük bir üzüntü yaşanmasına rağmen daha sonra hastaların kendilerini daha mutlu hale getiren yetenekler geliştirdiği ve yaşadıkları en ufak bir olumlu gelişmeden büyük haz aldıkları tespit edilmiştir.

 

Brickman ve Campbell 1971 tarihli çalışmalarında hedonik adaptasyonu bir koşu bandına benzetmiştir. Yani sürekli koşulmakta ancak sonuçta aynı yere varılmaktadır. Fakat şunu vurgulamakta fayda vardır. Böyle bir olgunun var olduğunu savunanlar statik bir durumu savunmamakta, sadece büyük önem atfettiğimiz olayların bizi sürekli mutlu etmeyeceğini ve bunun farkında olmamız gerektiğini vurgulamaktadırlar.

 Hedonik adaptasyondan kaçış yok ve hepimiz bunu bir şekilde yaşıyoruz. İnsanlar mutluluk seviyelerini kabul edip mutluluğu aramaktan vaz mı geçmeli? hedonik uyumu kabul edip yaşama devam mı etmeli?

Hedonik uyumu yaşamımızda var olması gereken pozitif olgusunun mağduriyete dönüştürmediğimiz yaşamlarımız olsun. Sıradanlığa alıştırmayalım yaşamları, küçük dokunuşlar ile farklılık katarak ilişkilerimizde oluşan rutinliğe yaşamın tüm dokunuşlarını da hissettirerek devam etmeli.
Editör: Gülsüm Türkeli

Bu haber 3637 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Gündem Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI